Izdelaj leseno cvetlično korito iz recikliranega lesa

Izdelaj leseno cvetlično korito iz recikliranega lesa

Ustvarjanje lastnega lesenega cvetličnega korita je trajnosten in hkrati nagrajujoč način za polepšanje vašega doma ali vrta. Uporaba recikliranega lesa daje novo življenje starim materialom ter prostoru doda rustikalni in naravni čar. V današnjem vodiču po korakih vas bomo popeljali skozi izdelavo trpežnega, stilskega in okolju prijaznega lesenega korita, ki ga lahko uporabite v kakšrnikoli velikosti - odvisno od tega, kar nameravate vanj posaditi. Manjše korito je odličen dodatek vsakega bivalnega okolja - vanj lahko na primer posadite tudi sveža zelišča, da jih imate vedno pri roki.

Material in orodja, ki jih potrebujete:

✔️ Reciklirane lesene deske (palete, staro pohištvo ali ograjne deske)
✔️ Ročna žaga POPAR
✔️ Merilni trak POPAR in svinčnik
✔️ Brusni papir (srednje in fine granulacije)
✔️ Vrtalnik z lesnimi svedri
✔️ Kladivo POPAR in žeblji I Ali izvijač POPAR in vijaki
✔️ Lepilo za les (opcijsko za dodatno stabilnost)
✔️ Barva ali lesni premaz (opcijsko za končni izgled)

Vodnik po korakih

Korak 1: Priprava materiala

Začnite z izbiro recikliranih lesenih desk. Izberite trdne kose, ki niso poškodovani ali trohneči. Po potrebi jih očistite in odstranite stare žeblje ali vijake. Najlažji način za odstranjevanje starih žebljev je z kamp kladivom POPAR ali krovskim kladivom POPAR, oboje od orodij namreč ponuja dober oprijem in omogočata enostavno odstranitev.

Korak 2: Merjenje in rezanje lesa

  • S merilnim trakom POPAR in svinčnikom označite dimenzije vašega korita.
  • Standardna velikost za manjše cvetlično korito je 30 cm (dolžina) x 20 cm (širina) x 20 cm (višina), vendar ga lahko prilagodite glede na rastline, ki jih boste posadili.
  • Za manjše korito izrežite štiri stranske deske/plošče, za večjega pa najprej določite višino in izračunajte potrebno število desk.
  • Izrežite ploščo za dno korita, ali izberite ustrezno število desk za konstrukcijo dna v primeru, da želite izdelati večje korito.
  • Opcijsko: izrežite ojačitve za vogale za dodatno stabilnost, ali dekorativne dodatke za vaše korito.

Korak 3: Brušenje lesa

  • Uporabite brusni papir srednje granulacije za odstranitev grobih robov in trsk. V primeru, da po brušenju v deskah najdete še ostanke sponk ali žeblje, le-te odstranite s kamp kladivom POPAR ali krovskim kladivom POPAR.
  • Nato uporabite fini brusni papir za gladek končni izgled in otip.

Korak 4: Sestavljanje cvetličnega korita

  • Izrezane stranke plošče postavite navpično in jih pritrdite na spodnjo ploščo. V primeru, da ste dno ali stranice korita izdelali iz več kosov desk, le-te najprej spojite s dodatno deščico, da bodo med seboj zagotavljale stabilno konstrukcijo.
  • Uporabite vijake in izvijač POPAR za trdne spoje. Če nimate izvijača, lahko uporabite tudi žeblje in kladivo POPAR. Paziti je potrebno, da se s sušenjem lesa in premikanjem korita lahko spoji z žeblji razmajajo. V primeru uporabe žebljev, se priporoča tudi uporaba dodatnega lepila za les.


Korak 5: Vrtanje drenažnih lukenj

  • Z vrtalnikom in svedrom za les izvrtajte tri do pet drenažnih lukenj na dnu lonca. To bo omogočilo dobro odtekanje vode in preprečilo gnitje korenin rastlin.

Korak 6: Zaključni sloj

  • Izdelano korito za rože prebarvajte oziroma premažite z vremensko odpornim premazom, da podaljšate življenjsko dobo lonca.

Počakajte, da se premaz popolnoma posuši, preden dodate zemljo in posadite rastline.

V primeru, da boste korito uporabljali v hiši, je v koritu pred sajenjem potrebno zagotoviti tudi neprepustni sloj, da voda ne odteka po pohištvu ali tleh. To najlažje zagotovite z namestitvijo folije v notranjost korita. Ker drežana odvečne vode iz korita v primeru uporabe le-tega v notranjosti hiše, ni mogoča, je nadalje potrebno posvetiti posebno pozornost zalivanju rastln.

Zakaj uporabljati ročno orodje POPAR?

Z ročnim orodjem POPAR bo vaš projekt bolj natančen, cenovno ugoden, končna obdelava pa brezhibna. Kvalitetno orodje je ključ do uspešnih "naredi sam" projektov – tako za začetnike kot profesionalce.